Kalem Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalem Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Kalem suresi tefsiri, incelendiğinde surenin temelde müşriklerin iftiraları ve vasıfları, peygamberimizin ahlakı, işlenilen günahlardan sonra doğru yolu bulmak, insanlardaki kin ve öfke konularından bahsettiği görülmektedir. Sure adını birinci ayette geçen 'kalem' kelimesinden almış olup tefsirlerde 'Nun' olarak da anılmaktadır. Sure 52 ayetten oluşmaktadır. Mekke'de inen ilk surelerdendir. Mushaf da 68, nuzülda 2. Suredir.

Kalem suresi tefsiri

1. Bu ayette kaleme ve onun yazdıklarına yemin edilmiştir. Burada yazılmış olanın Kur'an ve diğer kutsal kitaplar olduğu anlaşılmaktadır.

2. Peygamber Efendimiz (S. A. V.)'in deli olmadığı Allah'ın nimetine mazhar olduğu anlatılmaktadır. Müşrikler peygamberimiz delilikle suçlamışlardır. Fakat asıl aklını çalıştırmayanların müşrikler olduğudur.

3. İnsanları doğru yola ulaştırmak için çabalamıştır ve eziyet çekmiştir. Bunun karşılığında büyük mükafatlar olacaktır.

4. İnsanları hidayete ulaştırmak için katlandığı eziyet büyük bir ahlak gerektirmektedir. Peygamber Efendimiz (S. A. V.) gerçekten aklını yitirmiş olsaydı böyle bir ahlak üzerine olamazdı.

5-6. Kimlerin fitneye düştüğünü mecnun olduğunu sende onlarda görecekler.

7. Hidayeti verecek olan yaratan olduğu için kimin hidayette olduğunu kimin olmadığını en iyi bilen odur.

8. Gelen ayetleri inkâr edenlerle uzlaşmamak gerektiği anlatılmıştır.

9. Burada Peygamber Efendimiz (S. A. V.)'e müşriklerin yaptıkları tekliften bahsedilmiştir. Eğer onların taptıklarına tapar ise onlarda ona inanacaklardı.

10-11-12-13. Lüzumsuz yere yemin eden, kusur arayarak insanların arasına fitne düşürmeye çalışan, sürekli hadlerini aşan, kötülük yapan zorbalara, faiz yiyen günahkarlara itaat etme.

14. Onlar birçok mal ve oğul sahip olsalar da yineden onlara itaat etme.

15-16-17. İnanmayanlar Kur'an ayetlerini masal olarak görmüşlerdir. Böyle düşünenlerin burnuna damga vurulacağı ve Allah'ın bahçe sahiplerine verdiği bir bela gibi bela vereceği ifade edilmiştir.

18-19-20. Bahçe sahipleri fakirlere bir pay vermemişlerdir. Bunun üzerine Allah onların bahçelerine mahsullerini yok edecek bir afet göndermiştir. Bunun üzerine bahçe simsiyah olmuştur.

20-21-22. 23. Dediler ki ' Tarlayı devşirecek isek erkenden gidip bütün mahsulü toplayalım'. Aralarında gizlice konuştuktan sonra tarlaya doğru yola çıktılar.

24-25-26. Burada niyetleri yoksullara pay vermemek için bütün hasadı toplayıp saklamaktı. Yok olmuş tarlayı gördüklerinde ise ' Muhakkakki biz dalalette olanlarız. ' dediler.

27-28. Kendi aralarında konuştular fakirlere pay vermek istemediğimiz için başımıza bu geldi. İçlerinde en aklı başında olanı ' Ben size Allah'a tespih etmez isek Allah bize çok mahsul vermez demedim mi?' dedi.

29.30.31. Bizim Rabbimiz Sübhan'dır dediler. Zalim, azgın ve hadlerini aşmış olduklarını kabul ettiler. Kendi aralarında tartışarak birbirlerini kınamaya başladılar.

32-33-34-35. Onlar Rabb'lerine ulaşmayı dilediler. Ahiretteki azap dünyadakinden daha büyük olacaktır. Orada inananlar için hazırlanmış cennetler vardır. Müslüman Allah'a teslim olanlardır.

36-37-38-39. Siz nasıl hüküm veriyorsunuz. Hayatınızın belli bir kısmında Allah'ın hükümlerini alıpta, bir kısmında inkâr ediyorsunuz. Yoksa sizin dilediğiniz gibi yaşamak gibi bir anlaşmanız mı var? Dendiği anlaşılmaktadır.

40.41.“Bu fikri savunanlar kim? Müşriklere sor” emri geliyor. “Müşriklerin ortakları mı var yoksa? Doğru söylüyorlarsa ortaklarını getirsinler. ”

42-43-44.45. Dünyada en hayatında iken müşrikler secdeye davet edilmişlerdi fakat inkâr ettiler. Hesap günü secde etmek isteyecekler fakat güçleri yetmeyecek. Allah onları yavaş yavaş azaba yaklaştıracak fakat onlar bunu anlamayacaklar. Allah onlara mühlet vermiştir.

46-47. Üzerlerinde sanki büyük bir borç varmış gibi davranırlar. Onlar bilinmeyeni bilim kendilerine göre artık onlar mı yazıyorlar.

48-49-50. Rabb'ine sabret ve Yunus (A. S.)'ın yaşadıklarını ibret al. O Rabb'ine gamlı olarak nida etmişti. Yaradan onu salah makamına ulaştırmıştır.

51-52. Kur'an bir öğüttür. İnsanların uyması gereken bütün emir ve kaideleri barındırır. Fakat müşrikler inkâr ederek peygamberimizi mecnun görmüşlerdir.

Kalem Suresi Tefsiri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalem Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi 51 52 Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi 51 52 Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Fazileti Nedir?

Kalem Suresi Fazileti Nedir?

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi 16-20 . Ayetler Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi 16-20 . Ayetler Okunuşu ve Anlamı