Kalem Suresi Son İki Ayeti Okunuşu ve Anlamı
22 Haziran 2024

Kalem Suresi Son İki Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Son İki Ayeti

Kalem suresi, Mekke döneminde inmiş olup elli iki ayeti kerimeden oluşmaktadır. Bu sure, Peygamber Efendimizin yüksek ahlakını ve mükemmel karakterini anlatmaktadır. Bunun yanı sıra, onu yalanlayanların kötü vasıflarını, bencilliklerini, ahlaksızlıklarını ve inkârcı tutumlarını da dile getirmektedir. Birçok ayeti kerime, Peygamberimizi ve ona nasıl davranıldığını anlatır.

Sureler ve ayetler bize yol gösterir; nasıl davranmamız gerektiğini anlatır ve doğru, güzel huylu bir kişi olmamızı sağlar. Her surede ve her ayette bir sır vardır. Bu sırları doğru anlayıp dinlemek gerekir. Şimdi Kalem suresinin son iki ayetinin ne gibi hikmetleri olduğunu öğrenelim. İlk önce okunuşunu ve anlamını anlatacağım, sonra da bu surelerin hikmetlerini açıklayacağım.

Kalem Suresinin Son İki Ayetinin Okunuşu

Ve in yekadullezine keferu leyuzlikune biebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulene innehu mecnunun vema huve illa zikrun lil alemin

Anlamı: "Gerçekten o küfredenler Kur'an'ı işittikleri zaman az kalsın seni gözleri ile yıkacaklardı. O mutlaka mecnundur diyorlar. Oysa Kur'an bütün âlemler için bir uyarıcıdır." (Kalem suresi, 51-52)

Bu ayetlerin birçok fazileti ve sırrı vardır. Biraz da ne için okunur, hangi durumlarda okunması doğrudur onu öğrenelim.

Kalem Suresinin Son İki Ayetinin Hikmetleri

  • Zalimin zulmünü, fesat edenin fesadını önlemek ve kötülüklerden korunmak için okunur.
  • Birçok alim, bu ayetleri nazar değmemesi için okumuşlar ve tavsiye etmişlerdir. Nazar değen kişiye 7 defa okunursa Allah'ın izni ile şifaya kavuşur. Eğer nazar değen kişinin durumu kötü ise 40 defa hatta 100 defa bir suyun içine okunmalı ve bu suyu hem içmeli hem de vücuduna sürmelidir. O zaman hastalığına şifa bulacaktır.
  • Hasetçilerin kıskançlıklarından korunmak ve açgözlü insanların kötü bakışlarından korunmak için bir kâğıdın üzerine Besmele ile Kalem suresinin son iki ayeti yazılır. Bu ayet, dışarıdan gelen kötü bakışları ve pis nefisleri Allah'ın izni ile üzerinizden uzak tutar.

Bir rivayete göre, Kalem suresinin son iki ayetini Peygamber Efendimiz (S.A.V.) torunları Hasan ve Hüseyin'e nazar değmemesi için okurmuş. İlk önce avucunun içine okuyup daha sonra o mübarek ellerini torunlarına sürermiş.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

kadir

28 Nisan 2024 Pazar

iki yerde hata var neyin peşindesiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Lütfen hangi hatalardan bahsettiğinizi belirtir misiniz? Yardımcı olabilmem için detaylı bilgiye ihtiyacım var.

soru

Nuran karaca

26 Nisan 2024 Cuma

Ben 8 aydır cekiyorum karnımın icinde yanma ve agrı dokdorlara gitdim testler yapıldı birşey cıkmıyor piskolojik diyorlar Biride beni okudu çok kötü nazar dedi kalem süresini okuyacagim inşaAllah faydasını görürüm

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda şifa bulursunuz. İnanç ve duaların gücüne inanıyorum, Kalem Suresi'ni okumanın size iyi gelmesini dilerim. Bunun yanı sıra, farklı doktor görüşleri almayı da düşünebilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalem Suresi Fazileti Nedir?

Kalem Suresi Fazileti Nedir?

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Nazar Ayeti Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi Türkçe Okunuşu ne Anlamı

Kalem Suresi Türkçe Okunuşu ne Anlamı

Kalem Suresi 16-20 . Ayetler Okunuşu ve Anlamı

Kalem Suresi 16-20 . Ayetler Okunuşu ve Anlamı